چرا پژو 206 دست دوم نخریم؟


کمتر از دو ماه دیگر به پایان سال و تعطیلات نوروزی مانده است و با افزایش روزمره قیمت خودرو بسیاری از افراد تمایل دارند تا برای سفرهای نوروزی خود یک خودروی دست دوم خریداری کنند. پژو 206 یکی از خودروهایی است که به دلیل طراحی زیبا، مصرف سوخت پایین، استهلاک کم، سیستم الکترونیک نسبتا پیشرفته، آپشن‌ها و تیپ‌های متنوع‌اش، در بین اقشار مختلف جامعه از محبوبیت زیادی برخوردار است. اگرچه خودروی دست دوم به تعمیرات مستمر نیاز دارد ولی افرادی هستند که خودروهای دست دوم و ارزان قیمت را به مدل های صفر کیلومتر و بی کیفیت ترجیح می دهند.

مزایای و معایب 206 چیست؟ در هنگام خرید 206 دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد؟ 206 تا چه سالی خوبه؟ مخارج و هزینه های 206 ؟ اگر شما نیز تصمیم به خرید یک خودروی 206 دست دوم مناسب هستید، باید بگوییم که خرید هر خودروی دست دوم، هزینه ها و ریسک های خاص خودش را دارد. بهتر است قبل از هر تصمیمی، سوالات بالا را به خوبی بررسی کرده و سپس برای خرید اقدام کنید. پس ما را تا پایان مطلب در خلیج کمپانی همراهی کنید.

 

پژو 206، مزایا و معایب و انواع تیپ 206

 

پژو 206 یکی از محصولات شرکت معروف پژو می باشد که ماهیتی فرانسوی دارد. این خودرو از همان سالهای ورودش به ایران محبوبیت زیادی به دست آورد و توانست به دلیل کیفیت ساخت خوب و ارایه خدمات مناسب رضایت خریداران را جلب نماید. این خودرو پرطرفدار دارای 5 تیپ می باشد و طبق بررسی انجام شده، از نظر بسیاری خریداران، تیپ ۵ پژو 206  بهترین خودروی موجود در کشور محسوب می شود.

طراحی جذاب و متفاوت، مصرف سوخت پایین، استهلاک کم، سیستم برق و الکترونیک پیشرفته و قابلیت های دینامیکی مطلوب از جمله مزایای 206 به شمار می آید.  همچنین فضای کم صندوق عقب (در خودروی مدل هاچ بک) و قطعات و آلیاژ بی کیفیت (در خودروهای 206 تولیدی ایران خودرو از سال 1392 به بعد) را می توان از معایب این خودرو نام برد.

 

در هنگام خرید 206 دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

*بررسی موتور خودرو از لحاظ ضرب خوردگی

در هنگام خرید یک 206 دست دوم لازم است تا اجزای قسمت جلو و نیز موتور از جمله دسته موتور، سرشاسی ها و سینی رادیاتور را به رغم ظاهر و کاپوت سالم به دقت مورد بررسی قرار بدهید. زیرا طراحان این خودرو با ایجاد تغییرات در سیستم شاسی و اتاق آن، ایمنی آن را افزایش داده اند. به گونه ای که اگر این خودرو از جلو دچار ضربه نسبتاً شدید شود، این ضربه بیشتر منجر به جمع شدن جلوی خودرو می شود و به اتاق خودرو خیلی منتقل نمی شود.

 

*بررسی موتور 206 از لحاظ فنی

فراموش نکنید جدا از چک کردن کارکرد موتور با دیاگ، بازدید درون موتور (بعد از باز کردن در قالپاق آن) نیز از الزامات محسوب می شود. اگر در حین بررسی موتور به وجود کربن  و روغن سوخته در آن پی بردید، که این موتور خودرو برای شما بسیار مشکل ساز خواهد شد و شاید در آینده ای نزدیک مجبور به تعمیر اساسی موتور 206 شوید.

 

*بررسی کنید خودرو تصادفی نباشد

بهتر است در خرید این خودرو عجله نکرده و صبور باشید. خودروی مورد نظر خود را از لحاظ اتاق و شاسی با دقت مورد بررسی قرار بدهید و از یک صافکار ماهر کمک بگیرید. زیرا ممکن است سالم و تمیز بودن ظاهر خودرو شما را به اشتباه بیاندازد. سالم بودن اتاق خودرو بسیار مهم است و از آنجاکه این خودرو به دلیل فرم اتاقش زیاد در معرض تصادف قرار می‌گیرد، ممکن است به موتور، مجموعه سینی رادیاتورها، گلگیرها و سرشاسی موتور نیز آسیب وارد شده باشد.

 

*بررسی استهلاک 206

در هنگام خرید پژو 206 دست دوم، بررسی میزان استهلاک خودروی مورد نظر را در برنامه خود قرار دهید. این خودرو از میزان استهلاک پذیری بالایی برخوردار است و همین موضوع بعضی اوقات می تواند مخارج هنگفتی را روی دست خریدار جدید بگذارد. پس لازم است قبل از هر خرید 206 دست دوم، کلیه بخش‌های استهلاک پذیر آن را مورد بررسی قرار بدهید و به گفته های دلالان یا فروشندگان بدون مدرک اعتماد نکنید.

 

*بررسی گیربکس 206

بررسی گیربکس یا جعبه دنده از دیگر نکاتی است که خریداران پژو 206 دست دوم باید به آن توجه کنند و سرسری از آن عبور نکنند. زیرا کیفیت ساخت نامناسب برخی مدل‌ها و نحوه جایگیری و عملکرد گیربکس در پژو 206، به ویژه تیپ ۶ می تواند در آینده مشکلات و هزینه‌های سنگینی را برای خریداران پژو 206 دست دوم به وجود ‌آورد.

 

206 تا چه سالی خوبه؟

 

آخرین مدل 206 فرانسوی در ایران مربوط به سال 92 می باشد. اگر تصمیم به خرید یک دستگاه 206 دست دوم دارید، بهتر است خودروی انتخابی شما قبل از سال 92 تولید شده باشد. زیرا از سال 92 به بعد دیگر قطعات پژو 206 از فرانسه به ایران وارد نشده و کارخانه قطعات چینی و ایرانی را جایگزین آن کرده است. بنابراین خرید مدل‌های تولید شده پیش از سال ۹۲ (قبل از قطع واردات قطعات اصلی فرانسوی) کار عاقلانه‌ای است البته در صورتیکه اطمینان حاصل کنید که قطعات موجود در خودروی دست دوم مد نظرتان اصل فرانسه باشد.

 

سیستم صوتی 206

سیستم صوتی ۲۰۶، ضبط و باند بسیار بی ‌کیفیتی دارد. از آغاز دهه هشتاد تا به حال تیپ‌های متفاوتی از این خودرو در ایران به تولید رسیده است و به ازای هر تیپ، سیستم صوتی خودرو نیز دچار تغییرات جزئی شده است. به عنوان نمونه اولین ضبط ۲۰۶ سی‌دی نمی‌خواند. بعد از کمی وقفه مدل سی‌دی‌دار آن تولید شد اما جای USB  و فلش روی ضبط نبود. سرانجام آخرین نسخه با خرید ۲۰۶ تیپ ۵ همه این ویژگی‌ها را در ضبط خود داشت. از این رو شرکت خلیج کمپانی در جهت ارتقای سیستم صوتی خودرو به شما دی وی دی فابریک پژو 206 را با دو برند وستر و اسمارتک پیشنهاد می دهد.

 

دی وی دی فابریک پژو 206 برند وستر

 

دی وی دی فابریک پژو 206 برند وستر از امکانات ویژه ای برخوردار است. برخی از این امکانات شامل مانیتور 7 اینچ، سیستم عامل اندروید ۶ ، وضوح تصویر p 1080 و تاچ اسکرین منحصر به فرد G+G حرارتی با قابلیت دریافت چند تماس در لحظه می باشد.